Futbolda Yeşil Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

futbolda yeşil kart

Futbolda yeşil kart uygulaması çoğu futbolseverin pek aşina olmadığı nispeten yeni bir kavramdır. Bu kart, sarı ve kırmızı kart ceza uygulamalarının aksine ödüllendirme amacıyla geliştirilmiştir. Bu yazımızda futbolda yeşil kart ne anlama gelir, ne işe yarar gibi çokça merak edilen konuları ele aldık.

Futbolda Yeşil Kart Ne Anlama Gelir?

Futbolda yeşil kart, maçların fair play prensiplerine uygun olarak oynanmasının önemini vurgulayan ve yakın tarihte geliştirilmiş olan bir uygulamadır. Şimdilik, resmi bir statüsü veya FIFA tarafından belirlenmiş kuralları bulunmamaktadır. Ancak bazı özel ligler veya organizasyonların bu uygulamayı kullandığını görebiliriz. Bu kart, bir oyuncunun centilmenlik ve sportmenlik davranışı sergilediği bir durumda verilir.

Futbolda Yeşil Kart Ne İşe Yarar?

Yeşil kart, futbol maçlarında oyuncular arasında sportmenlik ve centilmenlik davranışlarını yaygınlaştırmayı teşvik eder. Ayrıca, bu uygulama futbolun sadece rekabet değil, aynı zamanda saygı ve adil davranışlarla dolu bir oyun olduğunu vurgular. Ancak, yeşil kartın resmi bir statüsü olmadığı için, bu uygulama her organizasyonun veya ligin kendi kurallarına tabidir. Bu nedenle, yeşil kartın kesin anlamı ve ne işe yaradığı, oynanan lig veya turnuvanın kurallarına bağlı olacaktır.

Yeşil Kart Gören İlk Futbolcu Kimdir?

yeşil kart gören ilk futbolcu cristian galano

İtalya Serie B liginde 2016’da fair play’i ödüllendirmek için yeşil kart uygulaması başlatıldı. Vicenza Calcio’nun forvet oyuncusu Cristian Galano, yeşil kart gören ilk futbolcu oldu. Bir maçta dışarı çıkan bir top için korner kararı veren hakeme, topun rakip oyuncuya temas etmediğini bildirdi. Bu sayede, karar değiştirilerek rakip takıma kale vuruşu verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir